
30 maart 2024 | Project
Uitgelicht: documentaire ‘De Fuik’
Al 65 jaar staat er aan de zuidkant van Texel een fuik, waarmee onderzoek wordt gedaan naar de vissen in de Waddenzee. Het is een van de langstlopende visonderzoeken ter wereld. Tientallen jaren was Sieme Gieles verantwoordelijk voor het dagelijks leegmaken van de fuik. Schrijver, film- en theatermaker Threes Anna volgde de visser jarenlang voor een documentaire, totdat hij gedwongen moest stoppen. De Fuik vertelt zijn verhaal.
Toen Gieles de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, moest hij stoppen met het werk dat hij het liefst zou blijven doen tot het eind van zijn leven. Een opvolger stond daarentegen nog niet paraat, en hij mocht doorgaan. In de loop der jaren kwamen er geregeld potentiële opvolgers bij hem in de leer, maar zonder voldoende interesse in het zware werk.
Threes Anna benaderde Gieles met de vraag of ze hem voor een documentaire mocht volgen. Het zou een documentaire worden zonder woorden en de zwijgzame visser stemde toe. Door de jaren heen veranderde de omgeving en kwam er steeds minder vis. In 2021 werd er eindelijk een opvolger gevonden en moest Gieles noodgedwongen vertrekken. Er kwam een nieuw hek om de haven, waarvan hij de sleutel niet meer kreeg.
Threes Anna maakte deze documentaire zonder dialoog of voice-over, maar slechts met beeld, geluid en muziek. Op dit moment is de montage af, en naar verwachting is de film – bedoeld voor onder meer musea rondom het IJsselmeer en de Waddenzee – later dit jaar te zien.
Voor de montage van de film ontving Threes Anna een bijdrage van € 7.000,- van de VandenEnde Foundation.